קטרקט בעין: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

קטרקט בעין | ד"ר קרץקטרקט בעין (ירוֹד) הנו מצב שבו מאבדת עדשת העין הטבעית את שקיפותה והופכת בהדרגה לעכורה. עכירות זו גורמת לירידה בחדות ואיכות הראייה. ד"ר אסף קרץ מסביר שהעדשה אחראית למיקוד קרני האור שחדרו לעין והכוונתם אל הרשתית. הרשתית קולטת את קרני האור בעזרת קולטנים עצביים וממירה אותם לאותות חשמליים. האותות החשמליים מועברים אל המוח באמצעות עצב הראיה. 

העדשה בצעירותנו גמישה ושקופה לחלוטין, מה שמאפשר לנו לראות באופן חד וברור. כחלק מתהליך ההזדקנות, מתרחשים במרוצת השנים מגוון שינויים במבנה ותפקוד עדשת העין, כמו לדוגמה איבוד גמישותה. התופעה מתרחשת בגילאי 40 ומעלה ופוגעת ביכולת המיקוד של העין על עצמים קרובים. שינוי זה הוא הגורם המרכזי לצורך במשקפי קריאה בקרב אנשים בגילאים הללו.

סוגים שונים של קטרקט

בהמשך, משתנה גם הרכב העדשה, וחלק סיבי החלבון המרכיבים אותה עשויים להתגבש ולערפל את העדשה באזורים שבהם התגבשו. ככול שהקטרקט בעין הולך ומתפתח, מתפשט הערפול אל עבר אזורים נרחבים יותר. ניתן למנות כמה סוגים שונים של קטרקט על פי האזורים שבהם הם מתפתחים, כשכול אחד מהסוגים מתאפיין בתסמינים ייחודיים. הקטרקט הגרעיני תלוי גיל ונחשב לשכיח ביותר מבין כל סוגי הקטרקט. 

בקטרקט הגרעיני מתפתחת עכירות במרכז העדשה. כתוצאה מכך משתנה אופן המיקוד של העדשה, כך שבשלבים הראשונים עשוי להיווצר קוצר ראיה, או לחלופין שיפור זמני בראיה בשעת קריאה. שיפור זה הנו זמני וחולף ככול שהקטרקט ממשיך ומתקדם. התסמינים הבולטים כוללים ערפול בראייה שהולך ומחמיר, דהייה של צבעים וגוונים וקשיי ראייה ונהיגה בשעות הלילה.

גורמי סיכון ודרכי טיפול

קטרקט קורטיקלי מתפתח ככתמים בצורת טריזים באזורים ההיקפיים  של העדשה. הטריזים מתפשטים אל עבר מרכז העדשה ומפריעים למעבר קרני האור. ההפרעה ניכרת בעיקר בשעות הלילה ובאה לביטוי בקשיי ראייה בחושך ותחושת סנוור בעקבות הרחבת האישונים. 

קטרקט סאב-קפסולרי מהווה סוג נוסף של קטרקט בעין ונגרם מנדידת תאים למעטפת (קפסולה) האחורית. התסמינים הבולטים הם סנוור ובוהק רב באור חזק, ובפרט בשעות של קרינת שמש ישירה, קושי בקריאה והילות סביב מקורות אור בשעות הלילה, דוגמת פנסי מכוניות ותאורת רחוב. 

על אף שגורם הגיל הוא הסיבה המרכזית להתפתחות של הקטרקט, קיימים גורמי סיכון נוספים כגון מחלות סיסטמיות כמו סוכרת, שימוש ממושך בתרופת ממשפחת הסטרואידים, דלקות עיניים חוזרות, חשיפה לקרינה מייננת, חבלה חודרת קהה בעין ועוד. בשלבי הקטרקט ההתחלתיים, ניתן לשפר את הראייה לזמן מה בעזרת החלפת מספר המשקפיים. עם זאת, בשלבים המתקדמים יותר, הטיפול האפקטיבי היחידי הוא האופציה הניתוחית.