קטרקט: סימפטומים וגורמי סיכון

קטרקט סימפטומים | רופא עיניים פרטי | or-hadashהקטרקט הנו מצב שכיח שבו מתפתחת עכירות בעדשת העין הפוגעת באיכות הראיה. בצעירותנו העדשה שקופה וצלולה לחלוטין, ברבות השנים מתרחשים בעדשה שינויים ניווניים, הכוח האופטי של העדשה משתנה וישנה גם ירידה ביכולת הגמישות והצלילות שלה. גיל מתקדם הוא הגורם העיקרי להופעת הקטרקט ולכן שכיחותו בקרב האוכלוסייה עולה עם העלייה בגיל. גורמי סיכון להתפתחות קטרקט בגילאים צעירים יותר כוללים מחלות מטבוליות דוגמת סוכרת, שימוש ממושך בתרופות מסוימות כמו סטרואידים, היסטוריה משפחתית (קטרקט מולד, למשל), חבלות ישירות בעין, ועוד. הקטרקט נוטה להתפתח באטיות ובהדרגה ואינו מלווה בכאבים או גירוי. כמו כן, בשלביו המוקדמים הוא איננו מפריע לראייה. יחד עם זאת, לקטרקט סימפטומים מסוימים שהולכים עם הזמן ומתעצמים.

תסמיניו העיקריים של הקטרקט

ד"ר אסף קרָץ, רופא עיניים בכיר, מנתח ומומחה בניתוחי קטרקט וגלאוקומה, מנהל שירות הגלאוקומה במחלקת העיניים במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע המכהן מאז שנת 2018 כיו"ר חוג הגלאוקומה באיגוד רופאי העיניים בישראל, מסביר שלקטרקט סימפטומים הכוללים, בין היתר, ראייה מטושטשת, מעורפלת או מעומעמת, קשיים בראיה שבאים לביטוי ברגישות לאור, בוהק וסנוור, ובפרט בשעות שבהן קרינת השמש ישירה וחזקה ו/או בלילה שאז נוצרות הילות סביב מקורות אור כגון פנסי מכוניות, פנסי תאורה וכן הלאה. מטופלים הסובלים מקטרקט נוטים להתלונן על גוונים וצבעים שהופכים לדהויים וצהבהבים, כתמי צבע שמופיעים מעל לאובייקטים ותחושה של "חושך" המאלצת אותם לעשות שימוש בתאורה חזקה יותר, בין אם לקריאה ובין אם לפעילויות אחרות. במקרים רבים עשויה הירידה באיכות וחדות הראייה להביא לקושי גובר בראייה למרחק, ראייה כפולה באחת מהעיניים ושינוי תדיר במספר המשקפיים.

קטרקט גרעיני וקטרקט קורטיקלי

ישנם כמה סוגים נפוצים של קטרקט הנגרמים מסיבות שונות, כשלכל סוג של קטרקט סימפטומים ומאפיינים ייחודיים. הסוג השכיח ביותר הוא קטרקט גרעיני שבו מתגברת עכירות עדשת העין עם העלייה בגיל. קטרקט מסוג זה מתפתח במרכז העדשה אל עבר גבולותיה החיצוניים. בשלבים ההתחלתיים עשויה ראייתם של קצרי ראיה להשתפר זמנית בשל שינוי האופן שבו העדשה מתמקדת, אך מדובר בשיפור קצר מועד וככל שנוקף הזמן מצהיבה העדשה בהדרגה והראיה הופכת למעורפלת יותר. סוג נוסף של קטרקט תלוי גיל הוא קטרקט קורטיקלי שבו מתפתחת הפגיעה באזוריה ההיקפיים של העדשה ומתקדמת לכוון המרכז. התסמין הבולט בקטרקט מסוג זה הוא סנוור מאור בוהק, ובפרט בשעות הלילה, בעקבות הרחבת האישונים בחשיכה.