ניתוח קטרקט סיכונים

 ניתוח קטרקט סיכונים | מה זה קטרקט | ניתוח קטרקט החלמה | דמהו קטרקט

קטרקט הוא מצב שבו מופיעה עכירות בעדשת העין המפריעה לראייה תקינה. הסיבה השכיחה ביותר לקטרקט היא גיל מתקדם של החולה, אולם קטרקט עלול להופיע גם בגלל גורמים נוספים כגון: שינויים מטבוליים, נטילת תרופות מסויימות, חבלות בעין, קטרקט מולד או חשיפה ממושכת לקרינה ללא הגנה מתאימה.

 

ניתוח קטרקט

לקטרקט קיים טיפול מצוין ובעל שיעורי הצלחה גבוהים ביותר והוא ניתוח קטרקט להחלפת העדשה. במהלך הניתוח, המנתח מוציא את העדשה העכורה ומשתיל במקומה עדשה מלאכותית. ניתוח זה הוא אחת הפעולות הרפואיות הנפוצות ביותר בעולם הרפואה. בישראל, לשם הדוגמא, מתבצעים כשבעים אלף ניתוחי קטרקט בשנה. 

 

מומחיות 

ניתוח הקטרקט עצמו נחשב כפעולה עם דרגת בטיחות גבוהה. אולם, כמו בכל הליך רפואי גם בניתוח קטרקט סיכונים אפשריים, אבל לא גבוהים. בידיים מיומנות ואצל מנתח מנוסה- שיעור הסיבוכים הינו נמוך ביותר.  ד"ר אסף קרץ, רופא עיניים בכיר ומנתח, מומחה בניתוחי קטרקט בשיטות מתקדמות, כולל ניתוחי קטרקט בסיוע לייזר ובהשתלת עדשות תוך-עיניות מתקדמות (מולטי פוקאליות, טוריות, ומולטי-טוריות) בעל ניסיון עשיר בביצוע אלפי ניתוחי קטרקט. בנוסף, ד"ר אסף קרץ, מומחה בניתוחי גלאוקומה, מנהל שירות הגלאוקומה במחלקת העיניים במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, מכהן מאז שנת 2018 כיו"ר חוג הגלאוקומה באיגוד רופאי העיניים בישראל. 

 

ניתוח קטרקט סיכונים

המומחיות של ד"ר קרץ בניתוחי קטרקט בשיטות מתקדמות וללא תפרים, בניתוחי קטרקט בלייזר ובהשתלת עדשות מתקדמות מגדילה את אחוזי הצלחת הניתוח. אולם, כמו בכל הליך ניתוחי, גם בניתוח קטרקט סיכונים אפשריים, אם כי מעטים ונדירים. גם אם מתרחש סיבוך הרי שלמרבית הסיבוכים יש טיפול ופתרון, וברוב המקרים אין להם השפעה ארוכת טווח על ראייתו של המטופל. יחד עם זאת,  קיימים סיבוכים נדירים ביותר (כגון זיהום חמור או דימום פנימי קשה) אשר עלולים לסכן את הראיה. אלו סיבוכים נדירים ביותר המתרחשים בין אחת לאלף לאחת לכעשרת אלפים מקרים. 

 

שיעורי הצלחה

ניתוח הקטרקט הינו ניתוח בעל שיעורי הצלחה גבוהים מאד. ברוב המוחלט של הניתוחים מושגת תוצאה טובה ואחוז הסיבוכים הוא נמוך ביותר. בשל יתרונותיו, ניתוח הקטרקט הפך לאחד מהניתוחים הנפוצים בעולם לשיפור יכולת הראייה. חשוב לזכור כי חדות הראיה הסופית תלויה כמובן גם במחלות נוספות אם קיימות בעין: במידה וקיימת עכירות בקרנית או פגיעה ברשתית ובעצב הראיה הרי שמידת השיפור בראיה אינה נתונה לחיזוי מוקדם. 

 

החלטה על ניתוח קטרקט

השיקול העיקרי בהחלטה האם להתקדם לניתוח קטרקט היא מידת ההפרעה לתפקוד היום-יומי של המטופל בבית, בעבודה, בנהיגה ובקריאה. אם יש ירידה בחדות הראיה המפריעה לתפקוד שהשתנה לרעה מהתפקוד הקודם של המטופל, הרי שזוהי סיבה חשובה ביותר בהחלטה לשקול הליך ניתוחי. את הניתוח עצמו, ניתן לבצע גם בבית חולים פרטי. רוב הביטוחים הפרטיים מממנים את הניתוח באופן פרטי עם מנתח שהמטופל בוחר.