כל מה שרציתם לדעת על מחיר ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט מחיר | רופא עיניים באר שבע

מעוניינים לברר בנוגע למחיר ניתוח קטרקט לצורך הערכה ראשונית? ד"ר אסף קרץ מסביר שקטרקט (ירוד בעברית) הינו תהליך טבעי של התעכרות עדשת העין, תהליך המתרחש כחלק מהזדקנות גוף האדם ומוביל לירידה בחדות ובאיכות הראייה. ניתוח הקטרקט נחשב לאחד מהניתוחים השכיחים ביותר בישראל וניתן לבצעו דרך קופות החולים במסגרת סל הבריאות הממלכתי, דרך הסדרים עם חברות הביטוח או באופן פרטי. 

באופן כללי, מחיר ניתוח קטרקט כולל בתוכו את עלות האשפוז בבית החולים, עלות השימוש בחדר ניתוח, שכר המנתח, עלות העדשה המלאכותית (עדשה רגילה מונופוקלית חד מוקדית, או עדשות פרימיום כגון עדשה טורית, עדשה מולטיפוקלית או משולבת), וחומרים שונים בהם נעשה שימוש במהלך ניתוח.

להלן האפשרויות הקיימות למטופלים באזור בו ד"ר קרץ מנתח- העיר באר שבע וסביבותיה.

ניתוח המבוצע במסגרת סל הבריאות הבסיסי

במידה והניתוח מבוצע דרך קופות החולים במסגרת סל הבריאות הבסיסי, הוא מתקיים ללא עלות למטופל (למעט תשלומים בגין צילומים ומדידות הנעשים במכונים הפרטיים, עליהם גובה המכון תשלום נפרד). הניתוח יכול להתבצע באחד מבתי החולים הבאים:

1. המרכז הרפואי סורוקה - בית חולים ציבורי. היות וסורוקה הינו בית חולים ציבורי אוניברסיטאי, אין למטופל את האפשרות לבחור את הרופא המנתח. כמו כן,בניתוח עשויים להשתתף גם מתמחים ויתכן שהניתוח כולו או חלקו ייעשה בידי מתמחה (בהשגחת מומחה). לצערנו גם אורך התור לניתוח קטרקט בסורוקה הינו ארוך מאד ועולה על שנה בחלק מהמקרים. 

2. המרכז הרפואי "שבע עיניים" -בית חולים פרטי, במסלול ציבורי. המטופל בוחר את המנתח והניתוח נעשה ע"י מומחה בלבד. התורים לניתוח קצרים יחסית. 

3. המרכז הרפואי "אסותא באר שבע"- בית חולים פרטי, במסלול ציבורי. המטופל בוחר את המנתח והניתוח נעשה ע"י מומחה בלבד. התורים לניתוח קצרים יחסית.

למימוש הזכאות, יש להצטייד בהפניה רפואית של רופא עיניים, טופס התחייבות ומסמכים נוספים על פי צורך. חשוב להבהיר שבמקרים בהם ייעשה שימוש בטכנולוגיה או באביזר שלא אושרו מראש מטעם קופות החולים, מחיר ניתוח קטרקט לא יכוסה על ידן. 

פרט נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא שבמסגרת הסל הבסיסי מושתלת עדשה מלאכותית מונופוקלית רגילה, וכן שבמסגרת הסל הבסיסי לא ניתן לבצע את ניתוח הקטרקט בסיוע לייזר. 

 

הרחבות לניתוח

הרחבות לניתוח יכולות להיות:

1. ביצוע הניתוח בסיוע לייזר: נכון למועד כתיבת המאמר (אוקטובר 2020) ועד הודעה חדשה, אפשרות זו קיימת באזורנו רק במרכז הרפואי "שבע עיניים" ואינה נגישה למטופלים המבצעים את הניתוח דרך קופ"ח מכבי.  עלות התוספת עשויה לנוע בין 3000-4000 ₪. 

2. השתלת עדשת פרימיום (עדשה מולטיפוקלית, טורית או מולטיפוקלית- טורית): בעניין זה המחירים משתנים בין בתי החולים השונים ויש לברר ספציפית מול כל מרכז רפואי. באופן כללי, נכון למועד כתיבת המאמר (אוקטובר 2020) מחירי העדשות השונות עשויים לנוע בין 3000-8000 ₪, בתלות בסוג העדשה. 

במידה ולמבוטח יש הרחבה לכיסוי הבסיסי (מה שמכונה שב"ן- שירותי בריאות נוספים) כגון כללית מושלם  מכבי זהב, לאומית זהב וכו'), אזי הוא יכול לבצע את הניתוח באופן פרטי באחד המכונים הפרטיים שהוזכרו לעיל, לבחור את המנתח ולשלם השתתפות עצמית נמוכה יחסית(בכפוף לתקנון ובהתאם לסוג הניתוח). 

ביטוחים פרטיים

מטופלים אשר ברשותם פוליסת ביטוח רפואי פרטית באחת מחברות הביטוח (הראל, כלל, הפניקס וכו') יכולים לבצע את הניתוחים תוך כדי תשלום השתתפות עצמית בכפוף לתנאי הפוליסה שברשותם. לעיתים לא נדרשת כלל השתתפות עצמית. כך לדוגמא, חלק מחברות הביטוח מאפשרות למטופל לבצע ניתוח קטרקט בסיוע לייזר ללא תשלום עלות נוספת.