מהלך ניתוח קטרקט, ההכנות לקראתו ושלבי ההחלמה

מהלך ניתוח הקטרקטאובחן אצלכם קטרקט בעין, וכעת, על רקע הירידה המתמשכת בחדות הראיה שלכם והפגיעה המשמעותית בתפקוד היומיומי, החלטתם בעצה אחת עם רופא העיניים שהגיעה העת לפנות להליך הכירורגי. בשלב זה עשויות להתעורר שאלות כמו איך להתכונן לקראת הניתוח, מהן הבדיקות שצריך לעבור, מה קורה במהלך ניתוח הקטרקט ומהם שלבי ההחלמה? 

 

ד"ר אסף קרץ מסביר שהכל מתחיל בביצוע בדיקת עיניים יסודית על ידי המנתח, כדי לשלול הפרעות ראייה ומחלות עיניים נוספות. לאחר בדיקת הרופא מבוצעות בדיקות למדידת נתוני העין (תשבורת העין, קמירות הקרנית ואורך גלגל העין) לצורך התאמת העדשה המלאכותית אשר תושתל במהלך ניתוח הקטרקט. בד"כ יתבקשו המטופלים להביא בדיקות דם עדכניות (כגון ספירת דם וביוכימיה), א.ק.ג, ולהצטייד בסיכום רפואי מהרופא המטפל (פירוט אבחנות, תרופות שהמטופל נוטל ורגישויות אם ישנן).

 

ההליכים לקראת ניתוח הקטרקט 

ביום הניתוח יש להגיע אל המרכז הרפואי להשלמת סידורים מנהלתיים וקבלה  על ידי אחות. האחות מבצעת בדיקות כלליות דוגמת מדידת דופק ולחץ דם, ובהמשך יטופטפו בעין המיועדת לניתוח טיפות להרחבת האישון. 

 

הניתוח מבוצע על פי רוב בהרדמה מקומית, באמצעות חומר אלחוש הניתן בג'ל, בטיפות או בהזרקה. במהלך ניתוח הקטרקט מבצע המנתח חתך קטן, ודרכו נשאבת העדשה הטבעית העכורה החוצה ומוחלפת בעדשה מלאכותית.

אורכו של הניתוח הינו בד"כ פחות מחצי שעה. לאחר התאוששות קצה מהניתוח משוחרר המנותח לביתו. 

 

מהלך הניתוח ושלבי ההחלמה

במהלך ניתוח הקטרקט בשיטת הפאקואמולסיפיקציה נעשה חתך זעיר של 2 עד 3 מילימטרים, דרכו מבוצע פיצול של העדשה העכורה. בשלב הבא מרוסקת העדשה באמצעות תנודות על קוליות, תוך כדי שאיבת החלקיקים מבעד למחט חלולה. 

בתום הוצאת חלקיקי העדשה הטבעית העכורה, מוחדרת לעין העדשה המלאכותית בצורה מקופלת, והיא נפתחת בהגיעה למיקומה הנכון. בסיום ההליך מבוצעת סגירת החתך מבלי שיעלה הצורך בתפרים (למעט במקרים נדירים) והעין מכוסה בתחבושת ואו מגן פלסטיק. 

בד"כ ביום המחרת נדרשים המנותחים לשוב לביקורת. לאחר ניתוח הקטרקט יתכן כאב קל ותחושות של חוסר נוחות, גוף זר בעין ודמעת. ניתן ליטול טיפול תרופתי לשיכוך הכאב. יש להימנע בשבוע הראשון מהרטבת העין במקלחת ומחשיפה ללכלוך או לאבק. יש להימנע בשבועות הראשונים מפעילות גופנית מאומצת ורחיצה בי