כמה דברים שחשוב לדעת לפני בחירת מומחה לניתוח קטרקט

מומחה לניתוח קטרקטמחפשים מומחה לניתוח קטרקט כדי לקבל חוות דעת נוספת ולהיוועץ עימו בנוגע לניתוח שהומלץ לכם לעבור? על פי הנתונים הסטטיסטיים, מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה 

ש- 20% מהאוכלוסייה בגילאי 60 ומעלה סובלת מקטרקט, כשבגילאי 75 ומעלה מזנק השיעור ל- 50%. 

ישנן לא מעט שאלות שעשויות להתעורר בקרב אנשים שאובחן אצלם קטרקט כמו האם להמתין להבשלת הקטרקט או שמא כדאי לעבור את הניתוח כעת? איזו עין לנתח קודם? אילו סוגי עדשות מושתלות בניתוח? מהן השיטות המקובלות לביצוע הניתוח? מהם היתרונות, החסרונות והסיכונים בכול שיטה וכן הלאה. 

חשוב להבהיר שניתוח הקטרקט נחשב, אמנם, לאחד מההליכים הכירורגיים הנפוצים והבטוחים ביותר בעולם הרפואה, עם שיעורי הצלחה של 98%, גבוהים ביותר, אך כמו בכול הליך כירורגי, גם בניתוח הקטרקט קיים סיכון לסיבוכים כאלו ואחרים.

 

הסיבוכים השכיחים לניתוח קטרקט

ד"ר אסף קרץ, רופא עיניים בכיר ומומחה לניתוח קטרקט וגלאוקומה, מציין שלהכשרתו, מומחיותו וניסיונו הקליני של הרופא המנתח יש השפעה לא מבוטלתרבה על סיכויי הצלחתו של הניתוח. מומחיותו של הרופא וניסיונו הקליני מאפשרים לו להתאים למטופל את הטיפול האופטימלי, תוך התייחסות למצבו הפרטני וההיסטוריה הרפואית של המועמד לניתוח, מה שיכול להפחית משמעותית את הסיכון להופעת קטרקט משני ועוד מגוון לא קטן של סיבוכים שונים. 

ברשימת הסיבוכים השכיחים לניתוח קטרקט נמנים מקרים של בצקת בקרנית, דימומים, ועליית לחץ תוך עיני. אלו לרוב סיבוכים קלים החולפים עם טיפול מתאים.אי דיוק במיקום העדשה המושתלת, חוסר יציבות של העדשה המלאכותית וכן הלאה. סיבוך נוסף, נדיר יחסית, הוא קרע בחלקה האחורי של קופסית העדשה ופיזור חלקיקים לתוך חלל זגוגית העין, סיבוך זה הכרוך בניתוח נוסף ומעלה את הסיכון להיפרדות עתידית של הרשתית. קיימים גם סיבוכים קשים כגון זיהום קשה או דימום קשה אשר עלולים לסכן את העין ואת הראיה, אולם בשימוש בטכניקות המודרניות שיעור סיבוכים אלו הינו נמוך ביותר. 

 

דברים שבהם כדאי להתמקד במהלך החיפוש אחר רופא מומחה

הרפואה, כידוע, איננה מדע מדויק, וישנם מצבים רפואיים רבים בהם ניתן לטפל במספר דרכים שונות, תוך העדפת גישה טיפולית מסוימת בהתאם למקרה הפרטני. רופא שיש לו התמחות על וניסיון עשיר בתחום הספציפי, ניחן ביכולת לתת את המענה המיטבי לרוב המצבים הרפואיים אותם הוא פוגש במסגרת עבודתו. 

הדרך המקובלת ביותר כיום לאיתור מומחה לניתוח קטרקט היא רשת האינטרנט. באמצעות הקלדת הביטוי בגוגל, ניתן לדלות מידע רב על רופאי עיניים בפורומים, פורטלים, בלוגים, מרכזים רפואיים ועוד. במהלך החיפוש חשוב שלא להסתפק בהמלצות וחוות דעת של גולשים שטופלו אצל אותו הרופא, אלא לבדוק גם היכן רכש הרופא את השכלתו, מהי התמחות העל שלו, וכן בנוגע לניסיונו הקליני והתפקידים אותם מילא וממלא בעבר ובהווה.