כל מה שצריך לדעת לפני שהולכים לרופא עיניים מומחה לקטרקט

רופא עיניים מומחה לקטרקטהחלטתם לפנות לרופא עיניים מומחה לקטרקט לצורך קבלת חוות דעת שנייה ואו להיוועץ עימו האם מומלץ לגשת לניתוח כעת או להמתין? האם לנתח תחילה את עין ימין ולאחר מכן את עין שמאל או להפך? האם כדאי להעדיף ניתוח קטרקט בלייזר או שמא להסתפק בניתוח הסטנדרטי? ומהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה? 
ניתוח הקטרקט נחשב לאחד מההליכים הכירורגיים השכיחים ביותר בעולם הרפואה, והוא מתאפיין בשיעורי הצלחה גבוהים במיוחד (98% בקירוב) ורמת סיכון נמוכה, ובפרט כשמיישמים אותו במכשור רפואי ממוחשב וטכניקות עדכניות ומתקדמות. עם זאת, אל לנו לשכוח שניתוח הקטרקט הנו הליך כירורגי ובכול הליך כירורגי טמון סיכון כלשהו לסיבוכים פוטנציאליים.

 

התאמת הטיפול אל המטופל באופן פרטני 

ד"ר אסף קרץ, רופא עיניים מומחה לקטרקט וגלאוקומה, מנהל שירות הגלאוקומה במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע ויושב ראש חוג הגלאוקומה באיגוד רופאי העיניים בישראל, מסביר שכאן נכנסים לתמונה מגוון פרמטרים כמו מומחיותו של הרופא המנתח, הכשרתו והניסיון הקליני שהוא מחזיק באמתחתו, ולאלו יש השפעה לא מעטה על סיכויי ההצלחה. 
דוגמה קלאסית היא היכולת של הרופא להתאים למטופל המועמד לניתוח את הטיפול המיטבי, תוך התייחסות לרקע הרפואי שלו ולמצבו האישי, דבר שעשוי למזער משמעותית את הסיכון להתפתחות קטרקט משני ומכלול רחב של סיבוכים שונים. בין הסיבוכים הכירורגיים הנפוצים כלולים מקרים של דימומים, קרע בקופסית העדשה, חוסר דיוק במיקום העדשה המלאכותית המושתלת, אי יציבות של העדשה המושתלת, בצקת בקרנית ועוד.

 

מענה מדויק לרוב המצבים הרפואיים

יתירה מכך, חשוב לזכור שהרפואה איננה מדע מדויק, ואין נוסחה מתמטית שניתן על פיה לקבוע בוודאות את הדרך הנכונה לטפל בכל בעיה רפואית. קיימים אינספור מצבים רפואיים שבהם ישנן כמה דרכים שונות לטיפול בבעיה הספציפית שנוצרה, כשבחירת הגישה הטיפולית המועדפת מותאמת לנסיבות המקרה. רופא בעל התמחות בתחום הספציפי ושמאחוריו עומד ניסיון עשיר, מסוגל להעניק מענה מדויק לרוב המצבים הרפואיים שבהם הוא נפגש בתחום מומחיותו. 
אחת השיטות הנהוגות כיום לאיתור רופא מומחה היא רשת האינטרנט. ניתן לדלות מידע רב על רופאים מומחים בפורומים, בלוגים, מרכזים רפואיים ואתרים עצמאיים. במהלך החיפוש אחר רופא עיניים מומחה לקטרקט, חשוב לבדוק ולברר את השכלתו של הרופא, תחום ההתמחות והתמחות העל שלו, תפקידים ומינויים בעבר ובהווה, סוגי הניתוחים אותם הוא מבצע, חברות בארגונים ואיגודים מקצועיים וכן הלאה.

 

ירידה בחדות הראייה

קטרקט היא מחלה שמתפתחת באופן איטי והדרגתי לאורך שנים ויכולה לפגוע בשתי העיניים במקביל. התסמין העיקרי של המחלה הוא ירידה בחדות הראייה: קושי בקריאה, קושי בשימוש בצגי מחשב או טלפון נייד וקושי בצפייה בטלוויזיה. בנוסף, ייתכן שיחול שינוי במספר המשקפיים וירידה ביכולת להבדיל בין צבעים. ירידה בראייה כתוצאה מקטרקט עלולה להיות מסוכנת ולפגוע במסוגלות הנהיגה, בעיקר בנהיגת לילה, אז ייתכן טשטוש וסינוור מוגבר. אם אתם או מי מיקיריכם סובלים מירידה בחדות הראייה, חשוב לפנות לבדיקה ואבחון מקצועיים אצל רופא עיניים מומחה לקטרקט. 

 

רופא עיניים מומחה לקטרקט

כדי לאתר את הגורם לירידה בחדות הראייה, יש לבצע את כל הבדיקות הנחוצות על מנת לדעת בוודאות שאתם מקבלים את הטיפול הראוי ביותר עבורכם בכדי להחזיר את איכות חייכם ולמנוע החמרה בראייה ואף עיוורון. הנכם מוזמנים לבדיקה קפדנית ואבחון מדוייק אצל ד"ר אסף קרָץ, רופא עיניים מומחה לקטרקט, מומחה בניתוחי קטרקט וגלאוקומה, מנהל שירות הגלאוקומה במחלקת העיניים במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, המכהן מאז שנת 2018 כיו"ר חוג הגלאוקומה באיגוד רופאי העיניים בישראל. ד"ר קרץ מומחה בניתוחי קטרקט בשיטות מתקדמות, כולל ניתוח קטרקט בלייזר והשתלת עדשות תוך-עיניות מתקדמות (מולטי פוקאליות, טוריות, ומולטי-טוריות).

 

ניתוח קטרקט

הטיפול בקטרקט הוא פיתרון ניתוחי בלייזר, ניתוח זה נקרא FLACS - Femtosecond Laser Assisted Cataract Seurgery. כיום, מבוצעים עשרות אלפי ניתוחי קטרקט בשנה בישראל. על פי הסטטיסטיקה הסיכויים לתוצאות טובות וראייה חדה לאחר הניתוח גדולים. בנוסף, ההחלמה מניתוח קטרקט בדרך כלל קצרה וללא סיבוכים משמעותיים, כל עוד בריאות המטופל טובה והוא לא סובל מבעיות עיניים נוספות. 

 

ניתוח על ידי רופא עיניים מומחה לקטרקט

ניתוח על ידי רופא עיניים מומחה לקטרקט הינו ניתוח נפוץ, יעיל ובטוח. הניתוח אורך זמן קצר ומבוצע כמעט תמיד בהרדמה מקומית וללא אשפוז בבית החולים. במהלך הניתוח מרדימים את העין באופן מקומי, מבצעים בה חתך זעיר ודרכו שואבים את העדשה העכורה, ובמקומה משתילים עדשה מלאכותית שתישאר בעין לצמיתות ותוכל לסייע לשיפור הראייה. הניתוח, שמתבצע כבר עשרות רבות של שנים באמצעות מיקרוסקופים משוכללים, נחשב לאחד הניתוחים היעילים והבטוחים ברפואה, כאשר מרבית המטופלים מדווחים על שיפור משמעותי בראייה וחזרה מהירה לשגרה חייהם.