כל מה שחשוב לדעת על ניתוח עיניים קטרקט

ניתוח עיניים קטרקטמתעתדים לעבור ניתוח עיניים קטרקט? 

ראשית, מספר מילים על העדשה הטבעית הקיימת בעין. עדשת העין ממוקמת מאחורי האישון ומאחורי הקשתית ("הצבע שבעין") ותפקידה הוא מיקוד קרני האור שחדרו אל העין והכוונתן אל הרשתית. 

קוטרה כ- 9 מילימטרים בלבד והיא עשויה מרקמה שקופה וגמישה. בצעירותנו, עדשת העין שקופה לחלוטין, אולם ככול שנוקפות השנים, היא מאבדת משקיפותה והופכת לעכורה. תופעת העכירות בעדשה מכונה "קטרקט". 

התהליך הטבעי של הזדקנות העדשה מהווה את הסיבה הנפוצה ביותר לקטרקט בעין. עם זאת, ניתן למנות גורמי סיכון נוספים שיכולים להוביל להתפתחות הקטרקט או להאצתה, כמו מחלות מולדות, מחלות סיסטמיות (סוכרת, מחלת וילסון, היפוקלצמיה, גלקטוזמיה וכדומה), מחלות תוך עיניות, נטילת תרופות שונות (דוגמת סטרואידים) או חבלות ישירות בעין. 

תסמיני הקטרקט כוללים, בין היתר, ירידה בחדות הראיה, שינוי במספר המשקפיים בתדירות גבוהה, טשטוש ראייה קבוע, סנוור, הילות, צבעים הנדמים כדהויים, ראיה כפולה וירידה באיכות ראיית הלילה.

 

שיעורי הצלחה גבוהים מאד

על אף שניתן בשלבי הקטרקט ההתחלתיים להתמודד עם השלכות באמצעות התאמה של משקפיים, הטיפול האפקטיבי היחידי בקטרקט  הינו כירורגי. ניתוח עיניים קטרקט נחשב לאחד מסוגי הניתוחים השכיחים ביותר ברחבי העולם, עם שיעורי הצלחה המתקרבים ל-100% (כמובן שלנסיונו ומיומנותו של המנתח יש תפקיד חיוני בכך). בניתוח זה מסירים מהעין את העדשה הטבעית העכורה ומשתילים עדשה מלאכותית במקומה. 

למרות שיעורי הצלחה הגבוהים במיוחד, עדיין מדובר בפעולה כירורגית, וכמו בכל ניתוח, קיים סיכון לסיבוכים שחשוב להיות מודעים להם, כגון זיהום, היפרדות רשתית, צניחה של העפעף, מנח לקוי של העדשה המושתלת, דימום תוך עיני, בצקת בקרנית ועוד. ואף על פי כן, חשוב להבהיר שמרבית מהסיבוכים הללו ניתנים לטיפול, ונדירים מאד הם הסיבוכים שמסכנים את כושר הראייה באופן בלתי הפיך.

 

ניתוח בשיטת הפאקואמולסיפיקציה

השיטה המקובלת כיום לניתוח עיניים קטרקט נקראת "פאקואמולסיפיקציה", ובה נעשה שימוש באנרגיית גלי קול בתדירות גבוהה ביותר (אולטרה-סונית) לצורך פירוק העדשה ושאיבתה. עם התקדמות הטכנולוגיה כיום, ניתן לבצע חלק משלבי הניתוח בסיוע של מכשיר לייזר (ניתוח קטרקט בלייזר). 

משך הניתוח הינו בדרך כלל פחות מ-30 דקות וכמעט תמיד הוא מבוצע בהרדמה מקומית. 

בתום הסרת הקטרקט, מושתלת העדשה המלאכותית אל העין דרך חתך קטן שגודלו פחות מ-3 מ"מ, כאשר היא מקופלת, והיא נפתחת בהגיעה למקומה.

קיימים מספר סוגים של עדשות תוך עיניות הניתנות להשתלה, בהן עדשות מונופוקליות שהנן הסטנדרטיות ומאפשרות חדות ראייה למרחק יחיד, עדשות מולטיפוקליות המאפשרות חדות ראיה למספר טווחים ועדשות טוריות לתיקון אסטיגמציה (צילינדר). כמעט תמיד מסתיים הניתוח ללא צורך בתפרים, העין והעין נחבשת בתחבושת ובמגן פלסטי.