החלמה מניתוח קטרקט

החלמה מניתוח קטרקט | ד"ר קרץמה כדאי לדעת על החלמה מניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט נועד לטפל במחלת עיניים נפוצה למדי. מדובר בגישה טיפולית אפקטיבית ויעילה, עבור מטופלים הסובלים מעכירות של העדשה, המביאה לראייה מטושטשת ולסימפטומים נוספים. מטרת הניתוח היא להחליף את עדשת העין הפגומה ובמקומה להכניס עדשה מלאכותית שנועדה לשפר מחדש את תפקודי הראייה למנוע ראייה כפולה, סנוור וטשטוש המאפיינים קטרקט. המידע על החלמה מניתוח קטרקט שלהלן מוגש באדיבות ד"ר קרץ, רופא עיניים בכיר. 

ניתוח קצר - החלמה מהירה יחסית 

אם כבר קיבלתם הסבר על הצפוי במהלך הניתוח, יתכן שאתם יודעים שמדובר בפרוצדורה מהירה למדי. הניתוח עשוי לארוך בד"כ פחות מחצי שעה, ללא תפרים, ובהרדמה מקומית. לאחר הניתוח  המטופל משוחרר לביתו בצירוף הנחיות והסברים על הצפוי בהמשך. החלמה מניתוח קטרקט הינה בד"כ מהירה, והמטופלים חוזרים לשגרת החיים בתוך ימים ספורים. בימים הראשונים יש לשמור על העין מוגנת מחבלות במשך 24 שעות ביממה. לאחר הניתוח המטופלים מונחים להזליף טיפות עיניים, בימים הראשונים בתדירות גבוהה ובהמשך בתדירות הולכת ופוחתת. 

החלמה מניתוח קטרקט - מתי הראייה צפויה להשתפר 

בימים הראשונים שלאחר הניתוח, אפשר בהחלט לצפות כי הראייה תהיה מטושטשת במידה כזאת או אחרת. במיוחד נכון הדבר במקרים של קטרקט סמיך ומשמעותי. הדבר עשוי ללוות את ההחלמה למשך מספר ימים ולעיתים אף מעבר לכך. בדרך כלל חדות הראייה משתפרת בהדרגה ואיכות הראייה משתפרת משמעותית בהשוואה לתקופה שלפני הניתוח. במהלך ההחלמה יש להשתמש בטיפות עיניים מיוחדות בעין המטופלת, על פי הנחיית הרופא המטפל. ניתן לנקות את העין בזהירות עם גאזה, וניתן להשתמש בטיפות של תחליפי דמעות במידה והעין וישנו גירוי.  

כמה המלצות חשובות בעת החלמה מניתוח קטרקט

•בימים הראשונים בתקופת החלמה מניתוח קטרקט מומלץ להרכיב משקפי שמש. 

•בשבוע הראשון לאחר הניתוח, ניתן להתקלח, אולם יש לשמור על העין מוגנת ולהמנע מחדירת מים עם סבון.

•בשבוע הראשון יש להגן על העין מחבלה גם בשינה, וזאת נעשה באמצעות מגן פלסטיק. 

•תחושת גירוי, ועיניים דומעות נפוצה בתהליך ההחלמה. 

•במידה וחשים כאב חזק או שינוי דרמטי בראייה, יש לפנות מיד לרופא.