איך לבחור רופא עיניים פרטי?

רופא עיניים פרטי | ניתוח קטרקט בלייזר או רגיל | דסובלים מבעיית עיניים מורכבת ומעוניינים לצורך זה להיוועץ ברופא עיניים פרטי? הומלץ לכם לגשת לניתוח, אך אתם מבקשים לקבל חוות דעת שנייה? או שמא אולי לקבל חוות דעת משפטית מקצועית והערכות נכות לקראת וועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי? בתנאי שגרה, נהוג לגשת לרופא עיניים של קופת החולים לצורך בדיקה תקופתית, חשד לדלקת או בעיות ראייה. בנסיבות הללו, השיקולים המשפיעים על בחירתו של הרופא הם זמינות התורים, מיקום המרפאה, שעות קבלה וכיוצא בזה. לאחר הביקור במרפאה, מתווספים אל רשימת השיקולים גם רמת שביעות הרצון מהטיפול והשירות, יחסי אנוש, רמת המכשור והטכנולוגיה ועוד, ועל פיהם מקבלים את ההחלטה האם לשוב אליו בפעם הבאה שנזדקק לשירות רפואי אם לאו.

קבלת חוות דעת וביקורות על רופאים בפורומים ואתרים שונים

כשהדבר נוגע לבעיית עיניים מורכבת או עניין הדורש ידע וניסיון מקצועיים ואו מומחיות בתחום ספציפי מעבר למענה הרפואי הקיים, שאז הקריטריונים לבחירתו של רופא עיניים פרטי עשויים להיות שונים. ד"ר אסף קרץ מציין שבהגיענו לבחור רופא מומחה, ניתן אמנם להסתייע בהמלצות של בני משפחה וחברים, לבקש הפניה מרופא המשפחה, לקרוא חומרים באינטרנט כדי ללמוד את הנושא, להיכנס לפורומים ואתרים רפואיים במטרה לקבל חוות דעת וביקורות על הרופא וכן הלאה. דירוג השירות בפורומים האלו מבוסס בדרך כלל על רמת האמון של המטופלים בהחלטות הרופא, רמת שביעות הרצון מתוצאותיו של הטיפול, הקדשת זמן למטופל, מתן הסבר מפורט על המצב הרפואי ומענה לשאלות, כמו גם מצב המרפאה ואדיבות אנשי הצוות.

השכלה, הכשרה וניסיון מקצועי

אלא שמדובר בנתונים סובייקטיביים ואין בהם בכדי לאמוד באופן מהימן ונטול פניות את רמת מקצועיותו של הרופא ואיכות הטיפול שנקבל. ככלל, במהלך החיפוש אחר רופא עיניים פרטי, חשוב לערוך בדיקה ראשונית באתרים המספקים מידע רפואי אינפורמטיבי על הכשרתו המקצועית של הרופא.
למשל, היכן רכש את השכלתו, היכן עבר את ההתמחות ותת ההתמחות שלו (כמו לדוגמה מומחה בניתוחי גלאוקומה, קטרקט, מחלות רשתית וכדומה), השיטות בהן הוא עושה שימוש וכיוצא בזה.

כמו כן, כדאי לברר את הפרמטרים הבאים:  מידת הניסיון המקצועי של הרופא, באילו תפקידים הוא מכהן כעת או כיהן בעבר, מהם התפקידים בהם הוא מכהן כיום (כגון מנהל מחלקה, מנהל שירות או יחידה בבית חולים), תפקידים בהסתדרות הרפואית שמילא או ממלא כעת (כגון יו"ר חוג או איגוד רפואי), מינוי אקדמי כמרצה באוניברסיטאות, מינוי כמומחה רפואי מטעם בתי המשפט, ומידת מעורבות אקדמית (מחקרים ומאמרים אקדמיים שפרסם).

מתי מומלץ להסתייע בשירותיו של רופא עיניים פרטי?

לעתים קורה שמתעוררים בבוקר עם עיניים נפוחות וטשטוש ראייה, ומניחים שזו ככל הנראה דלקת עיניים רגילה, כזו שניתנת לטיפול באמצעות משחה או טיפות. בנסיבות הללו, יהיו כאלו שימתינו שהבעיה תחלוף מאליה בעוד אחרים יזמנו תור אצל רופא המשפחה או לכל היותר אצל אחד מרופאי העיניים הפועלים מטעם קופת החולים. 

במצבים מסוג זה, האפשרות להסתייע בשירותיו של רופא עיניים פרטי מומחה כמעט ואינה עולה על הפרק. אלא שהפרעה בראייה עלולה לפעמים לרמז על בעיה שמצריכה התייחסות והפנייה מיידית לרופא עיניים מומחה. ד"ר אסף קרץ מסביר שקיימים מספר מצבים שאמורים להדליק נורות אזהרה כמו ירידה הדרגתית או פתאומית בראייה, כמו גם הבזקי אור, רגישות לאור, סנוור, טשטוש או ראייה כפולה.

 

גורמי סיכון המחייבים אבחון וטיפול מוקדם 

מעבר לכך, ישנם מצבים רפואיים שבהם מומלץ להיוועץ ברופא עיניים פרטי מומחה, כמו למשל מטופלים בעלי היסטוריה משפחתית של סוכרת, גלאוקומה, מחלות לב ואו וכלי דם, ובפרט אם הגיעו לגילאי ה- 40, שיש להם היסטוריה של שימוש בסטרואידים או ניתוחים תוך-עיניים. 

כמו כן, ניתן למנות כמה תופעות שיכולות לרמז על בעיה נירולוגית כגון כפל ראייה, בלט עין או הבדלים שלא היו בעבר בקוטר האישונים, צניחת עפעפיים פתאומית או אובדן ראייה בחלקים של שדה הראייה. בעניין זה, חשוב להדגיש שלא זו בלבד שהתופעות הללו מחייבות בדיקה של רופא עיניים מומחה באופן מיידי, אלא שלעיתים יש לערב גם נירולוג מומחה.

חוות דעת נוספת לגבי אבחנה ואו אפשרויות טיפול

גם במקרים שבהם סובל המטופל ממחלת עיניים או בעיה מורכבת, כדאי לו להיוועץ ברופא עיניים פרטי, ובפרט אם הוא סובל במקביל ממחלות רקע, או שעליו לעבור הליך ניתוחי והוא מעוניין לקבל חוות דעת נוספת, על מנת להבטיח שהטיפול שהומלץ לו אכן הנכון ביותר ביחס למצבו הפרטני. 

ראוי להבהיר שכאשר מעוניינים בחוות דעת נוספת לגבי אבחנה ואו אפשרויות טיפול, הרי  שכדאי להיוועץ ברופא שאין לו זיקה לאותה המערכת (כמו לדוגמה רופא מומחה שאינו נמנה עם הסגל של קופת החולים בית החולים), זאת כדי להבטיח שקיפות מלאה.

נהוג להסתייע בשירותיו של רופא מומחה אף כשעולה הצורך בקבלת חוות דעת רפואית משפטית, הערכת אחוזי נכות עבור המוסד לביטוח לאומי וכן הלאה.